Problemy w relacjach
Problemy w relacjach

Często bliscy sobie ludzie mają problemy w porozumieniu się. Trudne emocje i wydarzenia powodują, że zamiast mostów rosną mury. Obecność terapeuty pozwala zyskać nową perspektywę, znaleźć wspólną drogę do porozumienia.

Stres i silne emocje
Stres i silne emocje

Stres, złość, napięcie a nawet miłość. Emocje potrafią rujnować życie gdy stają się zbyt silne i wymykają się z pod kontroli. Tłumienie również zaburza codzienne funkcjonowanie. Praca terapeutyczna ułatwia zrozumienie i opanowanie własnych emocji. Uczy też ich konstruktywnego wyrażania.

Lęki i zaburzenia nerwicowe
Lęki i zaburzenia nerwicowe

Oblicza lęku są różne. Czasem towarzyszy człowiekowi nieustannie, czasem przybiera postać napadów paniki. Niezależnie od przebiegu zaburzenia lękowe dezorganizują życie i przysparzają licznych cierpień. Kompleksowa terapia pozwala odnaleźć upragniony spokój.

Depresja i zaburzenia nastroju
Depresja i zaburzenia nastroju

Pustka, smutek, bezradność, realny brak siły i chęci do działania. To tylko niektóre z licznych objawów depresji. Choroby, która nieleczona rujnuje życie i relacje. Połączenie psychoterapii z farmakoterapią pozwala się od niej uwolnić.

Trudne sytuacje życiowe
Trudne sytuacje życiowe

Problemy rodzinne i zawodowe, rozstania, bycie ofiarą wypadku lub przestępstwa czy śmierć bliskich. W życiu zdarzają się sytuacje, które mogą wywołać kryzys, poczucie bezradności lub zagubienia. Profesjonalna pomoc psychologiczna pomaga przejść przez te trudne momenty.

Zaburzenia odżywiania
Zaburzenia odżywiania

Anoreksja, bulimia, zajadanie emocji, uzależnienie od jedzenia. Jest wiele problemów powstających na granicy psychiki i żywienia. Wszystkie one potrafią zniszczyć zdrowie psychiczne i fizyczne. Choć widoczne objawy dotyczą żywienia to przyczyn i rozwiązania problemu należy szukać w psychice.

Zaburzenia osobowości
Zaburzenia osobowości

Osobowość determinuje sposób zachowania, przeżywania i wchodzenia w interakcje ze światem. Nieprawidłowo ukształtowana sprawia, że działania i reakcje stają się nieadekwatne i sztywne, a pomimo wielu prób, wciąż powtarzane są te same błędy. Zabiera to możliwość rozwoju, odnoszenia sukcesów i czerpania satysfakcji z życia. Wpływa też niekorzystnie na relacje z ludźmi.

previous arrow
next arrow

EMDR

psychoterapia E-M-D-R

EMDR „Terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych” 

EMDR jest terapią o ścisłej strukturze, która łączy w sobie elementy wielu podejść psychoterapeutycznych, jednak tym, co ją od nich odróżnia, jest jej aspekt neurofizjologiczny. Co to oznacza? Najlepiej obrazują to dwie metafory.

Czasami w naszym życiu zdarzają się sytuacje, w których jest czegoś za dużo (np. emocji, doznań w ciele, myśli) i pomimo, że wydarzyły się już dawno temu, jak sobie o nich przypomnimy nadal bolą nas tak, jak wcześniej. To tak jakbyśmy zjedli zbyt ciężki i za duży posiłek. Zjedliśmy już go jakiś czas temu, ale nasz układ trawienny nadal ma problem z przetrawieniem go.

EMDR działa jak lek pomagający „dokończyć trawienie”. Poprzez podążanie oczami za powtarzającymi się ruchami ręki terapeuty (stymulować można również poprzez dźwięk lub tzw. tapping) mózg odblokowuję się i pozwala odejść tym nieprzyjemnym doznaniom. Po terapii wiemy, że to wydarzenie miało miejsce, ale już na nas nie oddziałuje. Jest po prostu wspomnieniem.

EMDR nie jest formą hipnozy. Osoba przez cały czas wie, że jest „tu i teraz” z terapeutą. To tak jak stabilne stanie jedną nogą na plaży a drugą zanurzanie stopy w morskiej wodzie. Odczucie może być nieprzyjemne, ale nie tak jakbyśmy cali wskoczyli do wody bez asekuracji. W każdej chwili możemy też wyjąć stopę i postawić ją na plaży.

Dla kogo jest EMDR?

EMDR jest rekomendowana do pracy z osobami borykającymi się z :

  • Zespołem stresu pourazowego (PTSD) – np. po wypadku samochodowym, tonięciu, pożarze
  • Traumatycznym wydarzeniem (np. wiadomość o nieuleczalnej/przewlekłej chorobie u siebie lub bliskiej osoby, niemijająca z czasem żałoba)
  • Zaburzeniami lękowymi
  • Depresją
  • Oraz wieloma innymi zaburzeniami i chorobami Tak naprawdę EMDR nadaje się dla każdego, ponieważ każdy w swoim życiu miał wydarzenie/nia, które pomimo czasu z nim pozostały.

Na terapię indywidualną można umówić się telefonicznie z: